برای نخستین بار در موسسه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان صورت گرفت؛

تولید و فروش عمده گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی

مسئول اجرایی موسسه کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان از تولید و فروش عمده گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی برای نخستین بار در موسسه کشت و صنعت مصباح حسینیه خبر داد.

سجاد بهرامی با اشاره به اینکه در این دامداری ۳۰۰ رأس گوسفند ژن دار نر و ماده پرورش داده می شود، ادامه داد: ۱۵۰ راس از این تعداد گوسفند، میش بالغ است که قادر به زایش سه الی چهار قلوزایی می باشد.

وی با بیان اینکه این گوسفندان به طور متوسط در طول دو سال توان سه بار زایش را دارند، تصریح کرد: هر میش در مدت دو سال صاحب ۹ راس بره گوسفند می شود.

مسئول اجرایی موسسه کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ رأس از گوسفندان این موسسه آبستن بوده و در حال زایش هستند، ادامه داد: به حول قوه الهی و با تحقیقات صورت گرفته، به طور متوسط میش های موجود در این موسسه از توان دو، سه و حتی چهارقلو زایی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه به طور عمده قوچ و میش موجود در این موسسه از نژاد اصلاح شده افشار است، یادآور شد: با انجام کارهایی تحقیقاتی این موسسه ژن f.c.b هتروزیگوت در این گوسفندان تثبیت شده و از ابتدا امسال موسسه مصباح موفق به تثبیت ژن f.c.b هموزیگوت گردیده که از ویژگی های این نژاد، انتقال صددرصدی ژن چندقلوزایی، افزایش رشد و سوخت و ساز بهتر، کاهش یک سوم مصرف خوراک دام، کاهش دمبه، افزایش پشم و ژن قابل رصد در آزمایشگاه است.

وی همچنین افزود:کشور عزیزمان ایران در خصوص دستیابی به این موفقیت در بین کشورهای جهان در رتبه ششم قرار گرفته و موسسه دامداری مصباح در کشور عزیزمان در رتبه نخست اصلاح این ژن می باشد.

بهرامی هدف حسینیه اعظم زنجان از توسعه این موسسه را عمل به منویات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی عنوان کرد و گفت: نژاد گوسفند افشار در حال انقراض بوده که با فعالیت و توسعه این موسسه زاد و ولد این نژاد گوسفند افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم این موسسه یادآور شد: با توجه به مصرف گوشت کشور افزایش ژن چندقلوزایی نژاد افشار، علاوه بر کمک به تولید داخلی و افزایش تولید گوشت در کشور، از واردات بی رویه گوشت قرمز نیز جلوگیری می شود.

مسئول اجرایی موسسه کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان همچنین از دریافت مجوز فروش گوسفندان از سوی مسئولان و مدیر عامل موسسه مصباح جهت انتقال ژن به دامداری های سراسر کشور خبر داد و اضافه کرد: با توجه به تولیدات دامی این موسسه به طور عمده در طول سال سه نوبت مجوز جهت فروش و انتقال ژن صادر شده است.

وی کیفیت گوشت این گوسفندان را بالا توصیف و ابراز کرد: گوسفندان پرورش یافته در این موسسه به برخی از دامداران استان و سراسر کشور به ویژه خراسان شمالی، جنوبی و رضوی، اصفهان و کرمانشاه به فروش رسیده و رضایت کامل دارند.

بهرامی در خصوص فروش گوسفندان این موسسه گفت: متقاضیان جهت دریافت مشاوره و خرید گوسفندان این موسسه می توانند به دفتر امور اداری مسجد حسینیه اعظم زنجان مراجعه نمایند.

وی در پایان از همکاری مسئولان محترم معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان و همچنین دامپزشکی استان با موسسه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام/

 

X
شروع برنامه عزاداری دهه ی محرم هرشب از ساعت 21:30