پایگاه اطلاع رسانی حسینیه اعظم زنجان به مناسبت ماه گرفتگی (خسوف) بامداد دوشنبه ۱۶ مردادماه مطالبی در خصوص احکام این پدیده منتشر می کند.

 

برخی پدیده هایی که در طبیعت رخ می دهد و حالت غیر عادی دارد،گاهی موجب وحشت انسان ها می شود و گاهی نیز ممکن است افکارخرافی و شرک آلودی را در اذهان جاهلان و غافلان پدید آورد.

اینجاست که توجه دادن اندیشه ها به عوامل اصلی آنها و جلوگیری از انحراف اذهان،به عنوان یک وظیفه برای ادیان حق، جلوه می کند.

در اسلام،برای اینگونه پدیده ها،نماز خاصی واجب شده تا مردم،توجه به خدای هستی آفرین پیدا کنند و منشا این تغییرات و حوادث را،قدرت الهی بشناسند.نام این نماز،«نماز آیات »است،چرا که برای بروز حوادثی برگزار می شود که از آیات و نشانه های الهی در جهان است.

در رساله ها می خوانیم که:نماز آیات،به واسطه چهار چیز واجب می شود:

۱- گرفتن خورشید(کسوف)

۲- گرفتن ماه(خسوف)

۳- زلزله

۴- رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ وحشت آور،که بیشتر مردم بترسند.

سه نکته درباره نماز آیات براى خسوف و کسوف‏

  1. آغاز نماز آیات براى ماه و خورشید گرفتگى، از شروع گرفتگى است. «۱»
  2. قضاى ماه و خورشیدگرفتگى وقتى است که کاملًا باز شده است. «۲»
  3. زمانى که ماه و خورشیدگرفتگى شروع به باز شدن مى‏ کند، باید به نیت مافى الذّمه نماز آیات را خواند. «۳»

 

معیار نماز آیات در خسوف و کسوف‏

از وقتى که خورشید و ماه، شروع به گرفتن مى ‏کند، انسان باید نماز آیات‏ را بخواند و بنا بر احتیاط واجب باید به قدرى تأخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند. «۴» اگر خواندن نماز آیات را به قدرى تأخیر بیاندازد که آفتاب یا ماه شروع به باز شدن کند، باید نیت مافى ‏الذّمه نماید؛ ولى اگر بعد از بازشدن تمام آن، نماز بخواند، باید نیت قضا کند. «۵» اگر بعد از باز شدن آفتاب یا ماه بفهمد که تمام آن گرفته بوده، باید قضاى نماز آیات را بخواند، ولى اگر بفهمد مقدارى از آن گرفته بوده، قضاى نماز آیات بر او واجب نیست. «۶»

* نماز آیات براى خسوف و کسوف فورى است. نماز آیات براى کسانى واجب است که خسوف و کسوف در شهرشان واقع شده نه شهرهاى دیگر.

فلسفه و حکمت نماز آیات، تنها ترسیدن و وحشت از برخى پدیده ‏ها نیست؛ براى پدیده‏ هایى مانند کسوف و خسوف، نماز آیات واجب شده‏، در حالى که مردم به طور معمول از آن ها وحشت و ترسى ندارند یا حتى نماز هنگام زلزله و بادهاى سیاه، مقیّد به ترس نیست.

* پدیده ‏هایى همچون زلزله، کسوف، خسوف و بادهاى ترسناک از نشانه ‏هاى قیامت است. پس هنگامى که یکى از این پدیده ‏ها رخ داد، قیامت را به یاد آورید و به مساجد رو آورید و در پیشگاه الهى تضرع نمایید.

 

کیفیت نماز آیات

نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد و دستور آن این است که انسان بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره‏ تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم، دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد. «۷»

همچنین مى ‏تواند در هر رکعت بعد از خواندن حمد، سوره ‏اى را پنج قسمت نماید و بعد از هر قسمتى یک رکوع انجام دهد مانند سوره قدر که پنج آیه دارد. «۸»

اگر در یک رکعت از نماز آیات پنج مرتبه حمد و سوره بخواند و در رکعت دیگر یک حمد بخواند و سوره را پنج قسمت کند، مانعى ندارد. «۹»

هر یک از رکوع ‏هاى نماز آیات رُکن است که اگر عمداً یا اشتباهاً کم یا زیاد شود، نماز باطل است. «۱۰»

اگر در نماز آیات شک کند که چند رکعت خوانده و فکرش به جایى نرسد، نماز باطل است. «۱۱»

 

پاورقی:

(۱). توضیح المسائل مراجع، ص ۸۴۳، م ۱۴۹۵٫

(۲). توضیح المسائل مراجع، ص ۸۴۳، م ۱۴۹۵٫

(۳). تحریرالوسیله، ج ۱، القول فى صلاه الآیات، م ۳؛ توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۸۴۳، م ۱۴۹۶٫

(۴). توضیح المسائل مراجع، م ۱۴۹۵٫

(۵). توضیح المسائل مراجع، م ۱۴۹۶٫

(۶). توضیح المسائل مراجع، م ۱۴۹۹٫

(۷). توضیح المسائل مراجع، م ۱۵۰۷٫

(۸). توضیح المسائل مراجع، م ۱۵۰۸٫

(۹). توضیح المسائل مراجع، م ۱۵۰۹٫

جستجو
حسینیه اعظم زنجان

مسجد حسینیه اعظم زنجان به عنوان دومین قربانگاه جهان اسلام بعد از منا و پایتخت شور و شعور حسینی در ایران است. ثبت دسته عزاداری هشتم محرم برابر با شب تاسوعای حسینی به عنوان دهمین میراث معنوی ایران، دلیل منحصر به فرد بودن این حرکت معنوی و آستان مقدس و صد البته توجهات خاصه حضرت سید الشهداء (ع) به این مکان مذهبی است که شهرت و آوازه آن را به برکت معنویت خاص این مسجد و اعتقاد قلبی ارادتمندان حضرت امام حسین (ع) جهانی کرده است.
زنجان، خیابان فردوسی تلفن: ۰۲۴۳۳۳۲۳۰۳۰

X

برنامه هفتگی :

دوشنبه ها: دعای توسل بعدازنماز مغرب و عشا

پنجشنبه ها: زیارت عاشورا ساعت ۱۰ شب

جمعه ها: دعای ندبه ساعت ۷:۳۰ صبح