این، یک کار دراز مدت است و بودجه عظیمی می‏خواهد. حوزه باید در آینده به این سو برود; اگر بخواهیم برای آینده برنامه‏ریزی کنیم و گسترش دهیم، باید از هم‏اکنون شروع کنیم. اینها احتیاج به یک برنامه‏ریزی درازمدت دارد. اینها مطالعات میدانی و آماری می‏خواهد که اسم آن را گذاشتم مطالعات جامعه‏شناختی و مردم‏شناختی شیعه. این سبک مطالعات باید در حوزه نه تنها جای پا باز کند، بلکه رونق بیابد. تا این خلاهای موجود را پر کند. اگر بدون سرو صدا و با برنامه‏ریزی خوب توانستیم یک برنامه ده ساله را پیش بریم و یک جمعی را تربیت کنیم، توفیقات بسیاری خواهیم یافت. من یک روز عکسی را پشت جلد روزنامه TIMES دیدم که قاره آفریقا را کشیده بود; شمالش را گفته بود که مسلمان هستند; جنوبش را گفته بود مسیحی هستند. در نواحی مرکزی، عکس پاپ و عکس مرحوم امام (ره) را کشیده بود که با هم در حال رقابت‏بوند واتیکان می‏خواهد اینها را مسیحی کند و آیت الله خمینی (ره) می‏خواهد اینها را مسلمان کند. باید ببینیم که قرن آینده این ناحیه، به اسلام تعلق دارد یا به مسیحیت. آنها قطعا برنامه‏ریزی دارند. برای ۲۰- ۳۰ سال آینده نیروهای تحقیقاتی آماده می‏کنند، بودجه آماده می‏کنند و تدارکات لازم را می‏بینند. از طرفی، تغییرات مدیریتی برای مراکزی مثل مراکز ما و برای مطالعاتی مثل مطالعات ما، سم است. امروز این آقا می‏رود، فردا آقایی دیگر با اولویت‏هایی دیگر می‏آید; با خط مشی دیگر، با برنامه‏ریزی دیگری. این گونه مطالعات و مراکز تحقیقاتی باید به شدت از این نوسانات مدیریتی دور باشد. به همین جهت‏بنده فکر می‏کنم، هر چه از سلطه و نفوذ و آمریت افراد و مراکز رسمی و دولتی دور باشیم، به نفع ما است. برای اینکه دچار تغییرات و نوسانات مدیریتی می‏شویم و مشکلات عظیمی را برای ما به بار می‏آورد; مشکلات اخلاقی، مشکلات انسانی، مشکلات روانشناختی و مشکلات پژوهشی. شما یک محقق را به زحمت گیر می‏آورید. آن آقا می‏آید، می‏گوید این پروژه تعطیل است و شما دیگر آن محقق را برای همیشه از دست می‏دهید و این تغییر رفتارها، خسارت‏های بزرگی را به بار می‏آورد.
– تا زمانی که یک رشته تخصصی در رابطه با شیعه‏شناسی راه بیفتد، برای طلابی که نویسنده و اهل قلم و تحقیق هستند، چه پیشنهاد و راهکاری دارید؟
ما باید یک مجله مطالعات شیعه‏شناختی را راه بیندازیم. این مجله می‏تواند در واقع راهنمای محققینی باشد که به این عرصه علاقه‏مندند و فی‏الجمله می‏تواند به آنها مشاوره و کمک دهد و عرصه‏هایی را معرفی کند و تحقیقات آنها را بکشاند به آن سمت و فکر می‏کنم در شرایط فعلی، بهترین کاری که می‏توان کرد، راه‏اندازی آن مجله است. ما در صدد این کار هستیم، برای گرفتن مجوز آن هم اقدام کرده‏ایم. منتهی این احتیاج به زمان دارد. برای افرادی هم درخواست مقاله فرستادیم; مقالاتی را هم جمع کردیم و داریم زمینه‏های انتشار آن را تدارک می‏بینیم

منبع: اندیشه قم

مصاحبه با دکتر تقی زاده(مسئول مرکز مطالعات شیعه‏شناسی)) .

X
شروع برنامه عزاداری دهه ی محرم هرشب از ساعت 21:30