loading

درباره مجموعه

مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان واقع در کیلومتر ۷ جاده قدیم دندی شهرستان زنجان یکی از زیر مجموعه های حسینیه اعظم زنجان می باشد که اداره ثبت شرکت ها به شماره ۵۶۵ به ثبت رسیده است و در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری جهت مبارزه با معظل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان و پیاده ساختن اقتصاد مقاومتی و دست یافتن به خود کفایی در تولیدات دامی و کشاورزی و اعتلای کشاورزی و دامداری در استان و کشور و ارائه تولیدات سالم و استاندارد دامی و کشاورزی و تامین بهداشت و امنیت غذایی و همچنین اجرا و اقدام بخشی از برنامه های فرهنگی مذهبی و آموزشی از اهداف عمده تشکیل این مجموعه می باشد. زمینه های فعالیت موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان در بخش های مختلفی ازجمله تولیدی، خدماتی،صنعتی، عمرانی، کشاورزی، دامداری و غیره بوده و به حول و قوه الهی مرحله نخست در اراضی ۷۵ هکتاری در زمینه های باغداری، تولید انواع نها ل شناسه دار، زراعت و دامداری اقدام به فعالیت نموده است و تاکنون به طور میانگین برای تعداد ۳۰ نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

 

 

معرفی فعالیت ها

 

باغداری / باغ سیب

مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینه اعظم استان زنجان در حدود ۱۲ هکتار از اراضی زیر کشت اقدام به ایجاد باغ سیب ۶۰۰۰ اصله از ارقام مختلف سیب پابه مالینک نموده است که تاکنون ۴ سال متوالی محصول آن به بازار عرضه گردیده و از نظر میزان بازدهی کیفیت محصول در سطح قابل قبول قرارداشته تا جایی که محصولات سیب موسسه مصباح در سال ۹۵ تنها باغدارای استاندارد محصول سالم موفق به اخذ پروانه کاربرد نشانه مجاز آلاینده ها در محصول کشاورزی از موسسه استاندارد شده است.

ایجاد باغ مادری

موسسه مصباح در بخشی از اراضی خود اقدام به ایجاد باغ مادری با هدف تولید پیوندک های سالم و عاری ازبیماری و کاهش میزان هزینه ها در تولید نهال نموده است. در این باغ بیش از ۱۵ نوع از انواع نهال های سیب، آلبالو، گیلاس، گلابی، آلو، بادام و غیره با ارقام متنوع تولید گردیده است در کناراین باغ، باغ مادری گردو با وجود چندین رقم از گونه های گردو و با هدف تامین پیوندک و پشتیبانی از نهالستان گردوی موسسه و سایرتولید کنندگان ایجاد شده است.

 

نهالستان

نهالستان موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان یکی از مطرح ترین نهالستان ها می باشد که با اخذ مجوز های لازم از مرکز تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال اقدام به تولید انواع نهال های مثمر و غیر مثمرشناسه دار با هدف تولید نهال های استاندارد اقدام نموده است. در نهالستان موسسه مصباح نهال ها از پایه های کشت بافتی و پایه رویشی استفاده و تولید می گردد. این موسسه تاکنون نهال های زیر را تولید و به مشتریان عرضه نموده است.نهال های تولیدی دانه دار، هسته دارو دانه خشک روی پایه های اصیل و استانداردپیوند و عرضه شده است. پایه های استفاده شده عبارتند از پایه مالینگ (پاکوتاه) با ارقام قرمز، زرد، رویال گالا، دو رنگ فرانسه، استارکینگ، گلاب کهنز، گراثی اسمیت، ردمیکال و گلابی با ارقام بیروتی، درگزی، سبری و شاه میوه – هلو زعفرانی، هلو انجیری، شلیل مغان، شلیل انجیری، آلو شایلون، گیلاس تک دانه مشهد، آلبالو مجاری، آلبالو محلی، بادام شکوفه، بادام آذر، گردو با ارقام چندلر، جمال، هارتلی، لارا، پدرو و کاوه و همچنین سنجد و انگور کشمش سفید و صنوبر اصلاح شده، لیلکی توت سفید، شاه توت و گل محمدی می باشد. نهال های تولیدی این موسسه علاوه بر مناطق مختلف داخل استان زنجان، از سراسر ایران عزیز از جمله استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مازندران، لرستان، کردستان، همدان، گیلان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، خراسان های شمالی و جنوبی، سمنان، طبق تقاضای مشتریان ارسال گشته و در صورت فراهم شدن بستر کار صادرات این نهال ها به کشور های همسایه از جمله برنامه های آتی این موسسه می باشد.

 

گل محمدی

حدود نیم هکتار از زمین های زیر کشت موسسه به کاشت گل محمدی به صورت آزمایشی اختصاص یافته است.

که در سال ۱۳۹۵ بوته ها به ثمر نشسته و محصول گل محمدی به بازار عرضه ، در سال ۱۳۹۶ نیز محصول برداشتی تبدیل به گلاب با کیفیت بالا گردیده و در سال ۱۳۹۷ حدود دو هکتار در اراضی زیر کشت این محصول افزوده شده است و تولید اسانس تام گل محمدی در برنامه های آتی موسسه می باشد.

لازم به توضیح است که این بخش از مجموعه در مرحله تحقیقاتی بوده که در صورت فراهم شدن امکانات فراوری و انتخاب رقم برتر کیفیت اسانس تحول عظیم و سازنده ای در جامعه کشاورزی و ایجاد اشتغال و تولید ثروت در استان فراهم خواهد شد.

 

زراعت

موسسه مصباح حدود ۴۰ هکتار از اراضی خویش را زیر کشت محصولاتی از قبیل جو، گندم، یونجه، خلر و ماشک خرده است و در سال ۱۳۹۶ حدود ۶ هکتار از اراضی به تولید آزمایشی ذرت علوفه ای اختصاص داد.که با توجه به نتیجه مطلوب در سال جاری نیز در ۱۷ هکتار در اراضی ذرت علوفه ای کشت شده است. لازم به توضیح است این بخش با هدف عرضه محصول به بازار و استفاده جهت رفع نیاز های موسسه ایجاد گردیده است.

 

دامداری

دامداری مجموعه کشت و صنعت مصباح در دو واحد و در دو  زمینه مختلف اصلاح نژاد ژنتیکی و پروار بندی فعالیت می نماید. این واحد ها با همکاری معاون محترم و کارشناسان متبحر معاونت بهبود تولیدات دامی امور دام سازمان جهاد کشاورزی و اداره دامپزشکی استان در زمینه اصلاح نژاد و انتقال ژن چند قلو زایی به گوسفند نژاد افشاری اقدام به فعالیت نموده است که خوشبختانه امروزه مرحله تحقیقاتی را سپری نموده و به مرحله تولید انبوه گوسفندان ژن دار هموزایکوت و هتروزایکوت رسیده است که از اصلی ترین ویژگی های این دام نسبت به دام های مشابه افزایش رشد، کاهش دنبه، چند قلوزایی و سوخت و ساز بهتر می باشد.

در انتها بایستی اشاره نمود که در دنیای امروز پنج کشور در زمینه تولید گوسفندان ژن دار فوق الذکر فعالیت نموده اند که ایران به عنوان ششمین کشور در زمینه تولید گوسفندان ژن دار اقدام و موفق گردیده است. در این بین موسسه مصباح جسینیه اعظم زنجان به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه های ژنتیکی کشور شناخته شده است. در زمینه پروازبندی نیز بایستی اشاره کرد که این واحد یکی از منابع تامین گوشت در استان به ویژه در ایام محرم و به عنوان مجری طرح ذبح نیابتی نذر کنندگان بوده و اقدام به تولید گوشت سالم نموده است.

سیستم آبیاری بخش باغبانی و تولید و زراعت با آبیاری تحت فشار به صورت بارانی و قطره ای می باشد. با توجه به شرایط و موقعیت آب و خاک و مشکل کم آبی در کشور موسسه در حال تحقیق و بررسی کاشت انواع گیاهان داروئی و نهال های با نیاز آبی کم را در دست اجرا دارد که در صورت حصول نتیجه مراتب به استحضار همشهریان عزیز و ملت بزرگوار کشور اسلامی ایران اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان

۱۳۹۷/۰۶/۱۸