پ
پ

در بخش باغداری مجتمع کشت و صنعت حسینیه اعظم زنجان این مجموعه، محدوده‌ای به کاشت نهال‌های مادری پایه رویشی اختصاص یافته که این نهال‌ها از هلند وارد شده و تکثیر نهال‌های تولیدی این مجموعه از طریق نهال‌های پایه مادری انجام می‌شود که ارقام مختلف سیب‌های اصلاح شده که به کم آبی و آفت مقاوم هستند و جنس آن پاکوتاه است از این نهال‌ها تکثیر می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این نهال‌ها زود بازده بودن آن می باشد و انواع سیب‌های زرد، سفید، سیب گلاب، سیب مرکال و … تولید و به بازار عرضه می‌شود.

محمد آسیابی عضو هیات امنای حسینیه اعظم و مسوول این مجموعه در این خصوص می‌گوید، هدف اولیه از خرید این مجموعه نگهداری احشامی بود که به عنوان نذورات به حسینیه اهداء  و به صورت زنده نگهداری می‌شد، با تدبیری که خادمین مجموعه و هیات امنا اتخاذ نمودند گوسفندان اهدایی زنده تا 12 محرم فروخته می شود و از نظر نگهداری به مزرعه نیاز نمی شود، لذا کاربری مجموعه و رویکرد جدید این مجموعه را به محلی برای فعالیت‌های زراعی کشاورزی، دامداری و باغداری جهت درآمدزایی و ایجاد اشتغال و تولید محصولات سالم برای حسینیه اعظم زنجان تبدیل شد.

باغ سیب این مجموعه در ۱۲ هکتار و در سال ۸۹ و نهالستان در سال ۹۱ ایجاد شد که برای آبیاری نهال‌ها  و درختان از آبیاری تحت فشار، قطره‌ای و بارانی استفاده می‌شود.

دامداری مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان هم در سال ۹۲ احداث شده است که در آن یک هزار و ۲۰۰ راس گوسفند نگه‌داری می‌شوند که از این تعداد ۲۰۰ گوسفند ژن دار اصلاح شده هستند.

به گفته آسیابی در سال نخست از باغ این مجموعه ۴۰ تن، در سال دوم ۸۰ تن و امسال هم نزدیک به ۱۵۰ تن سیب برداشت شده است که موجب اشتغالزایی ۲۰ نفر به صورت دائمی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ هکتار از این مجموعه به صورت آبیاری بارانی تحت فشار و ۱۲ هکتار به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شوند، افزود: مابقی اراضی به صورت دیم هستند.

محدوده‌ای از این مجموعه به کاشت گل محمدی اختصاص پیدا کرده است که سال گذشته محصول ۲هزار اصله از این گل‌های کاشته شده به بازار عرضه شد.

از این گل‌ها برای تهیه گلاب و اسانس گل محمدی استفاده می‌شود و از آنجائیکه از اسانس این گل برای تولید انواع عطر و ادکلن استفاده می‌شود، به گفته عضو هیات امنای حسینیه اعظم زنجان در صورتی که بتوانیم ۱۰۰ هکتار زمین برای کاشت این گل ایجاد کنیم و در کنار آن کارخانه تولید اسانس احداث کنیم؛ می‌توانیم به اشتغالزایی بسیار گسترده‌ای دست بزنیم.

وی به تولید نهال صنوبر اصلاح شده در این مجموعه اشاره کرد و گفت: از صنوبر به عنوان بادشکن و حصار در باغ‌ها استفاده می‌شود و این نهال اصلاح شده برخلاف دیگر صنوبرها زودتر رشد می‌کنند.

نهال سنجد، نهال انگور هم از سال گذشته به صورت آزمایشی در این مجموعه پرورش می‌یابند که به جهت کمبود آب این نهال‌ها نیاز آبی کمتری دارند که در این بحران آبی مقرون به‌صرفه است.

در این مجموعه محدوده‌ای هم برای کاشت زعفران اختصاص یافته است که سال گذشته زعفران کشت شده از نظر کارشناسان از مرغوبیت کافی برخوردار بود.

بخش دیگری از این مجموعه به عنوان دامداری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن گوسفندانی از نژاد افشاری که یکی از بهترین و مقاوم‌ترین نژادها در ایران محسوب می‌شود؛ پرورش می‌یابد.

این نژاد پشم خوبی تولید می‌کند، بچه‌زایی بالایی دارد، کیفیت شیر این نژاد بهتر از بقیه نژادهاست و روزانه ۴۰۰ گرم به وزن این نژاد افزوده می‌شود و همین مساله موجب شده است تا در این مجموعه این نژاد پرورش پیدا کند.

آسیابی با بیان اینکه امسال ۵۰۰ راس گوسفند به عنوان طرح نیابتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: هدف از ایجاد این دامداری پرورش گوسفندانی با ژن برتر است که با عرضه آن به بازار به تنظیم قیمت گوشت قرمز در زنجان کمک کنیم.

کاهش دنبه، افزایش رشد به صورت روزانه، پشم مرغوب، چندقلوزایی از مهمترین ویژگی‌هایی بود که کارشناس جهاد کشاورزی به آن اشاره کرد و گفت: ۷۰ راس گوسفند در این مجموعه ماده هستند که زایش خواهند کرد و سه قلو و حتی چهار قلوزایی خواهند کرد و ایران به عنوان ششمین کشور جهان است که به این موفقیت دست پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه این نژاد اصلاح شده در اختیار دامداران قرار می‌گیرد، افزود: این طرح به عنوان یک طرح ملی محسوب می‌شود که در راستای اقتصاد مقاومتی است.

عضو هیات امنای حسینیه اعظم زنجان در پایان خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از این مجموعه ۷5 هکتاری صرف توسعه و آبادانی مجموعه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم می‌شود.

در بازدیدی که از مجموعه موسسه مصباح انجام شده است این خبر تهیه شده است.

 

 

 

=================

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.