پ
پ

 

دیدار جمعی از مداحان اهل بیت(ع) با رهبر انقلاب

 

alt

در خجسته سالروز ولادت با سعادت بانوی برگزیده دو عالم حضرت صدیقه كبری سلام الله علیها و فرزند برومندش امام خمینی كبیر (ره)، فضای حسینیه امام خمینی (ره) مملو از عطر دل انگیز فضائل و مناقب فاطمی شد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار كه با حضور جمعی از شاعران و ذاكرین اهل بیت علیهم السلام برپا شد با تبریك روز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت این روز با تولد امام خمینی(ره)، مدیحه سرایی را شیوه ای هنرمندانه برای معرفت افزایی، امید آفرینی و جوشاندن عواطف در دلهای مردم دانستند و با انتقاد از نگاه غرب به مسأله ی زن تأكید كردند: نگاه اسلام و قرآن به حقوق اجتماعی و فردی زن و مرد، منطقی ترین، متین ترین و عملی ترین نگاه است.
حضرت آیت الله خامنه ای وجود استعدادهای درخشان و دلهای مشتاق در میان مداحان جوان و همچنین پیشكسوت در جهت گسترش توسل و اظهار ارادت به خاندان عصمت و طهارت را یك فرصت ارزشمند و نعمت بزرگ و بركت عام برای كشور دانستند و افزودند: شأن مداح و ستایشگر اهل بیت علیهم السلام، برانگیختن عواطف و سپس هدایت كردن این عواطف به سمت خرد و اندیشه است و در طول تاریخ نیز همین قرار گرفتن عواطف در كنار عقل و خرد و استدلال، مایه ی حفظِ معنویت، دین و اخلاق بوده است.
ایشان، خاطرنشان كردند: انتخاب شعر و لحن و شیوه ی اجرا از سوی مداح باید در راستای افزایش معرفت و عمق بخشیدن به هدایت مردم و دانایی های آنها از دین و راه زندگی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیر عمیق و زیاد اجرای شایسته یك قصیده یا غزل در انتقال معارف دینی، تأكید كردند: از این فرصت باید به درستی استفاده كرد و نباید با انتخاب اشعار بدون محتوا یا دارای نكات ضعیف و غلط و یا اجرای نامناسب و خارج از حدود شرعی، این فرصت مغتنم را ضایع كرد.
ایشان، نادیده گرفتن نیازهای ضروری مردم و تحولات مهم روز در شعر و مداحی را یكی از مصادیق ضایع كردن فرصت ها خواندند و افزودند: در دوران دفاع مقدس، شاعران و مداحان با دقت و توجه به نیاز روز كشور، آن حماسه و جهاد پرشور عملی را بخوبی پشتیبانی كردند و با ارائه آثار كم نظیر و عمیق به وظیفه خود عمل كردند.
استفاده از قریحه خدادادی شعر و تركیب آن با مداحی در خدمت «اختلاف افكنی» و «تحریك عصبیت های مذهبی»، نكته دیگری بود كه رهبر انقلاب اسلامی از آن به عنوان یكی از مصادیق بارز ضایع كردن فرصت شعر و ستایشگری یاد كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به گسترش وسایل ارتباطی و استفاده از رفتارهای نابخردانه در مسیر اختلافات مذهبی تصریح كردند: امروز اختلاف افكنی و تحریك تعصبات مذهبی اقدامی نادرست و به دور از مصلحت است، همانطور كه در زمان ائمه معصومین علیهم السلام نیز آن بزرگواران، مانع چنین رفتارهایی می شدند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین دامن زدن به اختلافات داخلی را نیز یك نمونه دیگر ضایع كردن فرصتها دانستند و افزودند: سال جاری بنام «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نام گذاری شده است و حماسه با عقل، هدایت و با ایمان پشتیبانی می شود و باید از دل بجوشد و یك مقوله دستوری و بخشنامه ای نیست.
ایشان، لازمه حماسه آفرینی را وجود فضای امید، حسن ظن و خوش بینی به چشم اندازهای قطعی و یقینی پیش روی كشور خواندند و خاطرنشان كردند: با ایجاد تردید در ذهن مردم و تزریق یأس و ناامیدی به دلها و دعوت به انزوا، تنبلی و بیكاری، حماسه ایجاد نمی شود.
رهبر انقلاب تصریح كردند: حركت مداوم و جهادگونه كه نیاز هر كشور و هر تمدنی برای پیشرفت است، از مسیر نشاط، شوق و امید می گذرد و در این زمینه نقش شاعران و مداحان در معرفت افزایی و پراكندن بذرهای حكمت، امید و عقیده راسخ، برجسته است.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه به توجه مردم و مستمعان به رفتارها و اخلاقیات گویندگان مذهبی در عین توجه به شعر و اجرای آنها، نیز اشاره و تصریح كردند: هرچه مبلغان دینی و مداحان از لحاظ تقوا، اخلاق، عفت، تدین و پاكی دل و زبان، نمود تحسین آور بیشتری داشته باشند، در ایفای مؤثر شأن مداحی و استفاده از این فرصت برای اثرگذاری بر دلها و معرفت افزایی توفیق بیشتری خواهند داشت.
دومین نكته ای كه رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار به آن اشاره كردند ضرورت تكریم جایگاه زن بود.
ایشان با انتقاد از سیاست های غرب در مواجهه با مسأله ی زن افزودند: حركتی كه تمدن مادی غرب در مواجهه با موضوع زن انجام داد گناه بزرگ و نابخشودنی است كه عوارض آن به هیچ عنوان قابل جبران نیست.
رهبر انقلاب اسلامی مظاهر تمدن غرب در ارتباط با مسأله ی زن را جلوه گری، فراهم كردن زمینه ی لذت جویی مردان و شكسته شدن حریم زنان برشمردند كه غرب از آن به عنوان آزادی و از نقطه ی مقابل آن با عنوان اسارت تعبیر می كند.
ایشان با تأكید بر اینكه نتیجه ی چنین نگاهی به زن، ویرانی كانون خانواده بوده است، افزودند: وقتی در جامعه ای بنیان خانواده متزلزل شد مشكلات آن جامعه نهادینه می شود و تمدن غربی با قوانین خباثت آمیز جنسی كه اجرا كرده است چه بخواهد و چه نخواهد محكوم به شكست و سقوط است.
رهبر انقلاب زوال تمدنها را مانند سر بر آوردن آن، امری تدریجی دانستند كه در مورد تمدن غرب در حال وقوع است.
رهبر انقلاب در ادامه با تبیین نگاه قرآنی و توجه ویژه اسلام به جایگاه زن، این نگاه را منطقی ترین، متین ترین و عملی ترین نگاه دانستند و خاطرنشان كردند: نزد خدای متعال میان زن و مرد در طی مراحل  معنوی و برخورداری از حقوق اجتماعی و فردی هیچ تفاوتی نیست، البته براساس طبیعت انسانی از امتیازات متفاوتی برخوردارند.
ایشان با برشمردن برخی امتیازات انحصاری زنان از جمله خانه داری، فرزند آوری، اهتمام به حفظ محیط خانواده، انس خانوادگی و پرورش و تربیت فرزندان تأكید كردند: خانه داری و فرزند آوری مجاهدتی بزرگ و هنر زنانه است كه توأم با صبر، عاطفه و احساسات می باشد و اگر توجه لازم به آن صورت پذیرد، پیشرفت یك جامعه تضمین خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود، ضرورت احترام و تكریم زن را یادآور شدند و افزودند: لازم است رفتار با زنان، احترام آمیز، محبت آمیز و همراه با نجابت و عفت باشد.
در ابتدای این دیدار، تعدادی از مداحان اهل بیت علیهم السلام سروده هایی را در بیان شأن و عظمت دختر گرامی پیامبر اسلام قرائت كردند.

منبع:http://farsi.khamenei.ir

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.