سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ 15 جماد ثاني 1443 Tuesday, 18 January , 2022 ساعت ×
پ
پ

پس از زمان ائمه(ع) نیز عزاداری امام حسین(ع) توسط شیعیان انجام می شد، اما تا پیش از قرن چهارم به صورت پنهان بود؛ همانطور که جشن و سرور در روز عید غدیر (۱۸ ذیحجه) نیز پنهان بود و از آن پس آشکارشد. معزّالدوله دیلمی که یکی از سلاطین بزرگ و مقتدر آل بویه بود در آشکار ساختن شعائر شیعه، نقش اساسی داشت و مردم بغداد را به عزاداری امام حسین(ع) تشویق می کرد. در سالهای بین ۳۵۲ه.ق تا اواسط قرن پنجم، مراسم عاشورا، مهم تلقی و اجرا می شد. در همین سال ها، فاطمیه و اسماعیلیه، مصر را به تصرف در آوردند و شهرقاهره را بنا نهادند و مراسم عاشورا در مصر نیز برگزار می شد. مراسم عزاداری، به سایر کشورهای اسلامی، شمال آفریقا، ایران و برخی کشورهای عربی رسوخ کرد و در ایران از قرن اول و دوم که در آن تعزیه خوانی امری رایج بود، گسترش بیشتری یافت.
اکنون نیز نه تنها شیعیان، بلکه حتی بسیاری از غیر شیعیان و غیر مسلمانان نیز، امام حسین(ع) و مراسم عزاداری حسینی را به خوبی می شناسند و برای آن احترام قائل اند. امروزه به برکت جمهوری اسلامی ایران، مراسم عزاداری، به همان شیوه های مرسوم در ایران (سخنرانی، روضه خوانی، مداحی، سینه زنی و تشکیل دادن دسته های عزاداری) به زبانهای مختلف دیگری مثل انگلیسی، آلمانی، چینی، اردو، هندی و ژاپنی نیز رواج یافته است.
ملت های دیگر، حضور و اثرگذاری این مراسم را در پدیده های اجتماعی و سیاسی شیعیان مشاهده کرده اند.هر کسی اندک تأملی کرده باشد، نقش حسین(ع) و عزاداری حسینی را در دفاع مقدس، به خوبی می شناسد. اگرنگاه خود را گسترش دهیم، اذعان خواهیم کرد که حسین(ع) در انحصار شیعیان نیست؛ چنانکه رهبر فقید هند، گاندی، از حسین(ع) بهره گرفته و نهضت هایی چون: بوسنی و هرزگوین، لبنان و فلسطین از مکتب حسین(ع) بهره مند شده اند.
کسانی می توانند به خوبی، مراسم عزاداری را درک کنند که اولاً شناخت لازم راجع به آن را داشته باشند وثانیاً در آن شرکت کرده و آثار عاطفی آن را تجربه نموده باشند؛ چرا که برای شناخت این پدیده، علم حصولی وتحلیل عقلی، لازم اما ناکافی است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.