پ
پ

مراسم عزاداری هشتم محرم در زنجان

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان تشریح کرد
نحوه برگزاری مراسم عزاداری هشتم محرم در زنجان

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان نحوه برگزاری مراسم عزاداری هشتم محرم در زنجان را تشریح کرد

محمدجواد غمپرور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومي حسينيه اعظم زنجان اظهار کرد: امسال نیز طبق سنوات گذشته مراسم عزادرای هشتم محرم در زنجان بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده برگزار خواهد شد.

وی با تشریح جزئیات برگزاری این مراسم، تصریح کرد: امسال به منظور جمع‌آوری نذورات مردمی 53 گروه ثابت در مسیر دسته فعالیت خواهند کرد.

*جمع‌آوری نذورات توسط خادمین با لباس‌های متحدالشکل

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اینکه همه خادمین جمع‌آوری نذورات در لباس‌های متحدالشکل و دارای کارت شناسایی (متصدی جمع‌آوری نذورات) هستند، از مردم و عزاداران خواست که از پرداخت وجوه و اقلام نذری به افراد متفرقه و فاقد کارت شناسایی خودداری کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه همه گروه‌های جمع‌آوری نذورات مجهز به دستگاه کارت خوان (P.O.S) هستند، توضیح داد:  فقط گروه‌های اعلام شده از خادمین جمع‌آوری نذورات هستند و هیچگونه دریافتی از درب منازل و غیره از طرف حسینیه اعظم صورت نمی‌گیرد، از همین رو از عزاداران حسینی درخواست می‌شود در صورت مشاهده چنین مواردی مراتب را به پلیس 110 اطلاع دهند.

غمپرور در ادامه به فعالیت واحد ذبح در مراسم روز هشتم محرم “دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان” نیز اشاره داشت و گفت: مسئولان این بخش با لباس‌های متحدالشکل فعالیت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه ذبح‌کنندگان با لباس سبز رنگ و ناظرین شرعی و مسئولان صدور قبض احشام نذري با لباس سفید رنگ در این روز فعالیت خواهند کرد، افزود: همچنین مسئولان جمع‌آوری و حمل احشام ذبح شده با بادگیرهای مشکی رنگ فعالیت می‌کنند.

*اختصاص چهار ایستگاه ثابت برای سهولت در امر ذبح احشام

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه به منظور سهولت در امر ذبح احشام چهار ایستگاه ثابت مستقر در دسته برای عزیزانی که احشام  خود را در موعد مقرر نرسانده‌اند، فراهم شده است، تصریح کرد: این ایستگاه‌ها شامل ابتدای خیابان حسینیه اعظم، انتهای خیابان ضیایی، انتهای خیابان فردوسی و روبه‌روی درب پارکینگ امامزاده سید ابراهیم (ع) است.

این مسئول با درخواست از مردم در زمینه عدم تحویل احشام به افراد متفرقه برای نظم بخشیدن و رعایت نکات شرعی و اصول بهداشتی، از عزاداران خواست که در صورت امکان برای تسهیل خرید مردم و تعدیل قیمت بازار و کمک به توسعه مسجد حسینیه اعظم، احشام نذری خود را به صورت زنده تحویل دهند.

*آمادگی خادمین برای انجام ذبح نیابتی

وی همچنین از مردم و عزاداران خواست که برای نظم بیشتر دسته یک و نیم ساعت  قبل از حرکت دسته نسبت به ذبح گوسفندان نذری خود اقدام کنند.

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به اختصاص سه گروه به منظور خدمت‌رسانی به افرادی که قادر به ذبح گوسفندان خود نیستند، گفت: دفتر حسینیه اعظم، محل فروش احشام و امور مالی مسجد به منظور ذبح نیابتی اختصاص یافته است.

این مسئول در ادامه گزارشی از برنامه‌ریزی‌های انجام شده در واحد انتظامات نیز ارائه کرد و گفت: روز مراسم محل استقرار خانم‌ها در دسته حسینیه اعظم، سبزه‌میدان روبه‌روی بانک ملی به طرف امیرکبیر است.

وی با اشاره به اینکه محل‌های پارکینگ در خیابان خیام جنب محل فروش احشام، برای پارک خودروهای عزاداران تدارک دیده شده است، از مردم خواست که از صبح روز حرکت دسته مورخ 11 آبان، وسایل نقلیه خود را در مسیر حرکت دسته پارک نکنند.

*فروش احشام از هشتم محرم، مصادف با 11 آبان ماه

غمپرور با درخواست از عزاداران برای همکاری لازم با خادمین انتظامات برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن دسته عزاداری، اضافه کرد: خواهشمندیم عزاداران برای رعایت اصول ایمنی و جلوگیری از آسیب رساندن به اماکن و نمای ساختمان‌های حسینیه، شمع‌های خود را در محل‌های پیش‌بینی شده روشن کنند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت واحد احشام، اظهار کرد: تحویل احشام از چهارم آبان ماه مصادف با اول محرم آغاز شده است.

رئیس هیئت امنای حسینیه اعظم زنجان با بیان اینکه فروش احشام نیز از ساعت 8 صبح روز یکشنبه 11 آبان مصادف با هشتم محرم آغاز خواهد شد، تصریح کرد: محل تحویل و فروش احشام، كمربند جنوبي، خیابان خیام غربی، ضلع جنوبی حسینیه اعظم زنجان است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.