پ
پ

 

با توجه به رشد جمعیت کشور عزیزمان ایران، در حال حاضر یکی از دغدغه های اصلی مسئولین نظام اسلامی ایجاد شغل و تولید محصولات غذایی ، خوراکی و قطع وابستگی به واردات در این بخش می باشد.

حسینیه اعظم زنجان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از کار و سرمایه ایرانی و نیل به حماسه اقتصاد مقاومتی و همچنین اجابت خواسته های مردمی در مورد ورود حسینیه اعظم زنجان در زمینه ایجاد شغل برای هموطنان عزیز و در نهایت برای ایجاد درآمد پایدار برای حسینیه جهت اجرای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی ، مذهبی و عام المنفعه اقدام به تأسیس موسسه کشت و صنعت مصباح نمود.

اهداف تأسیس موسسه مصباح:

موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان که تحت شماره ۵۶۵ و شناسه ملی ۱۰۴۶۰۱۳۷۹۸۰ در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و تحت مالکیت و زیر نظر حسینیه اعظم با هدف کمک در بخش تولید و ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار و کسب درآمد به منظور انجام برنامه های فرهنگی ،مذهبی ، عام المنفعه و ارائه خدمات به هموطنان عزیز شروع به فعالیت نموده است.

موضوع فعالیت های موسسه مصباح بر اساس اساسنامه در بخش های مختلف تولیدی خدماتی، بازرگانی، صنعتی ، معدنی،عمرانی، کشاورزی ، دامداری و… است. در حال حاضر و در فاز نخست با توجه به امکانات موجود در اراضی ۷۵ هکتاری حسینیه اعظم واقع در ابتدای جاده دندی در زمینه های کشاورزی ،باغداری ، تولید نهال و دامداری فعالیت خود را آغاز نموده و در مدت کوتاه فعالیت خود با یاری خداوند متعال و ائمه معصومین (ع) توانسته به نتایج امیدوار کننده ای برسد.

در ادامه به گوشه ای از فعالیت های صورت گرفته می پردازیم:

بخش دامداری گوسفند افشاری مؤسسه مصباح

بخش دامداری گوسفند افشار مؤسسه مصباح با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان و با اخذ مجوزهای لازم در مهرماه سال ۹۲ آغاز به کار نموده و در زمینه تولید گوسفندان ن‍ژاد افشاری و اجرای طرح تحقیقاتی چند قلو زایی زیر نظر معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی فعالیت می نماید و توانسته در مدت کوتاه آمار دام موجود خود را قریب به هزار رأس برساند.

بخش زراعت و کشاورزی

در بخش زراعت و کشاورزی ۳۰ هکتار از اراضی موجود به سیستم آبیاری بارانی مجهز گشته و زیر کشت آبی قرار می گیرد و تا کنون کشت سیب زمینی ،جو، یونجه، خلر و ماشک در آن صورت پذیرفته و ۲۲ هکتار نیز در سال جاری به کشت دیمی گندم اختصاص یافته است.

بخش باغ سیب در ۱۲ هکتار از اراضی نسبت به احداث باغ سیب با نهال های پایه کوتاه اصلاح شده اقدام و در سال جاری دراولین برداشت، محصول خود را به بازار عرضه نموده است.

بخش تولید نهال نهالستان مؤسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان

بخش تولید نهال نهالستان مؤسسه با رویکرد تولید انواع نهال های مثمر و غیر مثمر، با همکاری مدیریت امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی شروع بکار نموده و زیر نظر مرکز تحقیقات ثبت و گواهی بذر نهال به تولید انواع نهال های شناسه دار می پردازد. با یاری خدا اولین نهال های تولیدی خود را در اسفند ۹۲ و فروردین 93 به متقاضیان عرضه نموده و دراسفند سال جاری نیز تعداد قابل توجهی آماده فروش به هموطنان عزیز شد.

ریشه نهال های تولیدی سیب موسسه مصباح با همکاری مدیریت امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی از کشور هلند وارد می باشد.M7،m106و از نوع پایه های پاکوتاه شده

تاکنون رقم های دو رنگ فرانسه،گلاب،قرمز،زرد، استارکینگ گالا وگرانی اسمیت بر روی پایه ها پیوند شده و پایه های مربوطه دارای ویژگی های زیر می باشد:

یکنواختی درختان پیوند شده بر روی این پایه ها-1

زود باردهی ارقام پیوندی بر روی این پایه ها-2

3- امکان کشت متراکم درختان با استفاده از آنها ( ۱۲۰۰ اصله در یک هکتار)

4- عملکرد بالای درختان در واحد هکتار

5- کیفیت مناسب میوه به دلیل آفتاب گیری مناسب تاج

6- مدیریت کاراتر باغ به دلیل رشد محدود درختان

رقم های آماده ی فروش در اسفند ۹۳ :

گالا ، دورنگ فرانسه ، گلاب ، قرمز، زرد

پیش فروش نهال های تولیدی موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان

نهال های تولید شده در موسسه مصباح به صورت جزئی و کلی آماده عرضه می باشد، متقاضیان می توانند با ثبت سفارش و پیش خرید ضمن استفاده از تخفیف ویژه، نهال خریداری شده خود را تحویل بگیرند.

نهال های تولیدی موسسه دارای لیبل و شناسه بوده و دارای مجوز تولید می باشد با عنایت به اینکه کلیه نهال ها از پایه های رویشی کشت و بافت هستند،در صورت تامین اعتبار از طرف سازمان جهادکشاورزی احداث کنندگان باغ از یارانه دولتی طبق ضوابط و سیاست های سازمان جهادکشاورزی استان برخوردار گردند.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.