پ
پ

مطابق اعلام برنامه هاي دهه اول محرم الحرام مسجد حسينيه اعظم زنجان ، حجت الاسلام برگي سخنران 5 شب اول مراسم عزاداري بودند. آنچه که در ذيل مي خوانيد ماحصل گفتگوي کوتاه ما با حجت الاسلام برگي مسئول کانون جلسات اخلاق اسلامي حنّان تبريز است.حجت الاسلام برگي در تبيين فلسفه و تاريخچه قيام عاشورا گفت:ريشه يابي قيام عاشورا بر مي گردد به بعد از رحلت حضرت پيامبر (ص).مسئله عاشورا از 50 سال قبل از اين واقعه از طرف بد خواهان زمينه سازي شده بود . همه مسائل در بروز اين واقعه تاريخي بر مي گردد به عدم بصيرت مردم در آن زمان. با توجه به اين که فاصله غدير تا رحلت حضرت رسول چندان زياد نبود ، ولي عدم بصيرت مردم باعث شد که دشمنان در لباس دوست وارد شدند و در کو تاهترين مدت بنا را بر فراموشي غدير گذاشتند ، به طوري که حق و باطل در اين ميان گم شد .

وي در پاسخ به اين سوال که عزاداري هاي مردم زنجان را چگونه ميبيند، گفت: مردم کوفه شور داشتند و اين شور را در ارسال هزاران نامه به حضرت سيد الشهداء و دعوت از ايشان نشان دادند اما در زنجان مردم عزيز اين شهر و عزاداران حسيني شور را با  شعور تلفيق و زنجان را به پايتخت شور و شعور حسيني تبديل کردند .

وي با اشاره به الگو شدن عزاداري حسينيه اعظم زنجان درجهان تشيع گفت :  وحدت و نها يت ادب در ميان عزاداران حسيني زنجان ، عامل اصلي الگو شدن است .در حالي هدف دشمنان ايجاد تفرقه است،من در مجالس حسيني زنجاني ها هيچ اعمال تفرقه انگيزي نديدم .حجت الاسلام برگي ، خود جوش بودن عزاداري حسينيه اعظم زنجان را از ديگر شاخصه هاي اين عزاداري ها اعلام کرد و گفت : مردم عزاداری را از خود می دانند و بدون هيچ اطلاعيه اي هشتم محرم در حرکت دسته عزاداري تمام مغازه ها را تعطيل مي کنند و  ريش سفيدان را محور قرار مي دهند ، که اين خود يکي از عوامل رونق عزاداري در زنجان است .وي حضور پرشور جوانان در مجالس عزاداري حسينيه اعظم زنجان را ستود و گفت : حضور جوانان در مجالس عزاداري حسينيه اعظم زنجان و بهره مندي از مجالس نشان از شور و شعور حسيني است .

حجت السلام برگي با اشاره به تاريخ زنجان ، وجود بزرگاني همچون ملا آقاجان زنجاني را در الگو شدن عزاداري زنجاني ها موثر دانست و گفت : با وجود اين پتانسيل است که فرهنگ مهمان پذير زنجاني نه تنها از مهمان الگو نمي گيرد ، بلکه به ميهمان الگو مي دهد و شرايط جهاني شدن اين عزاداري را فراهم مي کند .در ايران در هيچ شهري حسينيه اعظم وجود ندارد و عزاداري ها پراکنده است ولي در زنجان همه حول يک محور هستند . همه از بزرگان  اطاعت پذيري دارند . مسئله ديگر زنجاني ها اين است که وقتي نام حسين ( ع ) مي آيد از جان و مال خود مي گذرند و همين عوامل است که شور و شعور حسيني را متوجه زنجان مي کند .حجت السلام برگي افزود : آنچه که در زنجان بيشتر به چشم مي خورد، شور و شوق مردم به ائمه اطهار است . البته بنده علت اصلي آن را در اعجاز سيد الشهدا مي دانم چرا که راه سيد الشهدا راه الهي است و نوري که از خدا است روز افزون خواهد شد .وي در پايان توصيه کرد : در مجالس حضرت سيد الشهدا دست به قلم باشيد. ما همه بايد سفير حريم امام حسين باشيم و همه پيام اين مجالس را به کساني که نمي توانند در آن مجالس شرکت کنند ، برسانيم تا در رونق مجالس امام حسين ( ع ) ايفاي نقش کنيم .

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.