پ
پ

دیدار شاعران آئینی و مذهبی با رهبر معظم انقلاب در قالب كتاب “محفل شاعران آئینی”  رونمایی شد.

كتاب “محفل شاعران آئینی” متن دیدار و مراسم شعرخوانی شاعران آئینی و مذهبی در حضور حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی به همراه فیلم كامل مراسم توسط دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری منتشر شد.

دبیر اجرایی این محفل در مقدمه این كتاب نوشته است: «شعر آیینی كه به فرموده‌ی رهبر معظم انقلاب “بهترین مصرف شعر” و “به جا آوردن شكرانه نعمت خدادادی قریحه شعر” است؛ همانا سخن گفتن از عشیره‌ی روشنایی و كاروان‌سالاری بهترین ارزش‌ها و ارمغان‌هاست. مخاطب شعر آیینی، صرفاً خوانندگان كتاب های شعر نیستند، بلكه توده‌های عظیم مردمی‌اند كه در مجالس و محافل گوناگون به آن اشعار گوش فرا می‌دهند و از این رو این شعر پرمخاطب‌ترین شعر روزگار ماست.»

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی در گفتگو با سرویس دیگران سایت Khamenei.ir  درباره پیشینه این دیدار اظهار داشته‌است : «روزی خدمت آقا مطرح كردیم كه بخشی از مشكلات ما مربوط به شعر است، شعرهایی كه عقبه مداحی ما محسوب می‌شود. به دلیل اهمیت این مسئله، از ایشان درخواست كردیم كه دیداری با شعرای آئینی و هیئت‌ها داشته باشند. گفتیم كه شما در نیمه ماه مبارك رمضان، جلسه‌ای با شعرا دارید اما بخشی از آن‌ها شاعرانِ دفاع مقدس‌اند، برخی در قالب‌های اجتماعی كار می‌كنند، ‌عده‌ای سیاسی و بعضی هم شعر طنز می‌گویند و… البته یك بخشی از آن‌ها هم شعر آئینی می‌سرایند اما همان دسته هم چندان در هیئت‌ها مؤثر نیستند. قرار شد كه پیگیری‌هایی برای برگزاری یك دیدار اختصاصی با شاعران آئینی انجام شود. ما هم پیگیری كردیم و در نهایت بعد از سه سال تلاش، این دیدار برگزار شد.»

كتاب “محفل شاعران آئینی” در بخش ابتدایی خود شامل متن كامل اشعار شاعران حاضر به ترتیب ارایه آقایان محمدعلی مجاهدی، غلام‌رضا سازگار، حبیب چایچیان، محسن عرب‌خالقی، هادی جان‌فدا، سیدحمیدرضا برقعی، حسین رستمی، علی انسانی، سیدرضا موید، ولی‌الله كلامی زنجانی، سعید حدادیان، احمد حسین‌پور علوی، قاسم صرافان، محمد صمیمی، مرتضی حیدری آل كثیر، رحمان نوازنی، محمود كریمی، مرتضی امیری اسفندقه و حسن لطفی است. در ادامه نیز متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درج گردیده است و كتاب با اریه تصاویری از این نشست به پایان می‌رسد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از بیانات خود درباره نقش اشعار زیبای آئینی در بالا بردن سطح تفكر عمومی مردم اظهار داشتند: «بعضی از آقایان مداح‌ها به ما می‌گویند كه آقا این شعرهای قلمبه سلمبه را كه بخوانیم، مردم نمی‌فهمند. خب، بله بعضی از شعرها واقعا همین جور است؛ از سطح عمومی مردم بالاتر است. یعنی یك آدم ادیب و شارع باذوق هم باید دقت كند تا معنا را بفهمد. اینها را ما توصیه نمی‌كنیم. لیكن توجه داشته باشید، ذهن مردم و تلقی مخاطب با خواندن شما بالا می‌آید. این را من به مداح‌ها می گویم. یعنی شما می‌توانید ذهن مردم را بالا بیاورید. شعرهای خوب، الفاظ زیبا، مضامین عالی و معارف قوی خوانده بشود، خب مردم مجبور می‌شوند گوش كنند. وقتی شما خوب می‌خوانید، گوش می‌كنند و طبعا ذهن‌شان بالا می‌آید.»

كتاب “محفل شاعران آئینی” در مهر ماه سال 1390 از سوی انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به موسسه انقلاب اسلامی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه‌ای در 96 صفحه، با تیراژ 5000 نسخه و به قیمت 16000 ریال روانه كتابفروشی‌ها شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این كتاب می‌توانند با شماره تلفن‌های 66483695 و 66483975-021و 09195593732تماس حاصل نمایند و یا به نشانی پست الكترونیك book@khamenei.ir مكاتبه نمایند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.