پ
پ

دهقان نيري ضمن اظهار خرسندي از اين انتخاب مبارک به جا  از اهداف مهم برگزاري اين همايش گفت و افزود : طبق افق ده ساله رسانه ملي يکي از مأموريت هاي مهم اين رسانه مهم طبق فرمايش مقام معظم رهبري مديريت فرهنگي جامعه است . بنابراين جامعه مداحان به عنوان گروه کثير و مهمي از جامعه که در نظام جمهوري اسلامي عهده دار رسالت فرهنگي اند نيازمند مديريت جامع و اساسي هستند که اين مأموريت مهم را به خوبي انجام دهند . به اين منظور يکي از اهداف مهم برگزاري همايش اباعبداله الحسين (ع) مديريت فرهنگي جامعه مداحان تعيين شد که گوياي اين مطلب باشد . 
تبيين سياست هاي رسانه ملي در ماه محرم در …. هدف از اهداف مهم همايش پير غلامان بود چرا که پخش مداحي ها و غراداري ها در رسانه ملي داراي سياست هايي است ک هبايد رعايت شود همچون : پرهيز از خرافه گوييي در عزاداري ها و مداحي ها / پرداختن به اصول مذهبي . ديني و شيعي و…. ضمن اينک هانتخاب مداحان براي برنامه هاي رسانه ملي نيز بايد از بين کساني صورت پذيرد که مردم آن گروه از مداحان را استانهاي متقي ؛ با معلومات و …. در ميان خود بشناسند . سومين هدف از اهداف همايش پير غلامان ؛ ترويج عزاداري هاي صحيح آقا عبداله الحسين (ع) است که طبق اهميت برگزاري عزاداري هاي سنتي در ايران و پرهيز از عزاداري هاي غربي و به دور از فرهنگ مذهبي ؛ ديني و شيعي تصويب شد . دهقان نيري ضمن اشاره به اهميت داشتن فرهنگ صحيح عزاداري و ترويج عزاداري خوب بين مردم اين هدف را از مهمترين اهداف اين همايش برشمرد و به چهارمين هدف از اهداف همايش پير غلامان اباعبداله الحسين (ع) اشاره کرد و افزود تجليل از ير غلامان آقا اباعبداله الحسين (ع) نيز از اهداف مدبرانه اين همايش مهم است و براي اينکه بتوانيم به نحو احسنت به اين منظور دست يابيم ؛ اين همايش را قبل از آغاز ماه محرم برگزار نموديم  .
چرا که مداحان عزيز به عنوان رسولان رسانه ملي بعد از اين همايش مهم و فرهنگي پس از بازگشت به شهرها و استان هاي خود سياست هاي مهم رسانه ملي و اين همايش را در امور فرهنگي خود دخيل کرده و به اهداف آن جامعه عمل مي پوشانند .
دبير اجرايي همايش پير غلامان اباعبداله الحسين (ع) در اشاره به علت انتخاب استان زنجان و حسينيه اعظم زنجان گفت : محدوديت فضاي قبلي اجراي همايش به دليل کثرت مداحان و تشکيل کارگاه هاي تخصصي (حسينيه جماران) تقدير از مداحان شهيد و پدران مداحان شهيد به صورت محدود از علت هاي عمده انتخاب حسينيه زنجان به عنوان اولين استان براي برگزاري اين همايش بود که ضمن سرآغازي براي حضور اين همايش در همه استان هاي مداح پرور  فضاي مناسب و فرهنگي براي اين همايش مهم است . انتخابي بجا که در راستاي فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر انتخاب زنجان به عنوان پايتخت شور و شعور حسيني صورت گرفته بود .
دهقان نيري در اشاره به انتخاب پير غلاماني که در اين همايش تجليل شدند نيز گقت : طبق سازمان دهي و در يافت نام مداحان و پير غلامان از سراسر کشور که توسط سازمان تبليغات اسلامي استان هاي حوزه هنري شهر ها و استان ها ؛ اداره کل نغمات آييني و راديويي / معاونت مجلس و امور استان ها و نهاد هاي مربوطه صورت گرفته بود و طبق امکانات اسکان حسينيه اعظم زنجان از 400 نفر پير غلام و مداح دعوت کرديم که در اين مراسم پر فيض حضور داشته باشند در همين راستا از بين عزيزان طبق 10 معيار اصلي ؛ پير غلامان برتر معرفي شده و از آنان تجليل شد .
داشتن سن بالاي 70 سال / فعاليت بيش از 40 سال در بارگاه آقا اباعبداله الحسين (ع)  / حفظ بيش از 2 هزار بيت شعر آييني / تأليف کتبي در زمينه مداحي و شعرهاي آيين و يا تاريخ اسلام / معروفيت در بين مردم به تقوا و پرهيزگاري  از جمله معيارهاي انتخاب پير غلامان برتر بود که در نتيجه از بين 400 نفر به 15 پير غلام برگزيده جوايزي اهدا شد و از آنان تقدير شد ضمن اينکه از پير غلام پير ؛غلامان ؛ مرحوم صبحدل نيز به عنوان مؤذن ؛ مداح و استفاده از دستگاه هاي آوايي نيز تجليل شد و از خانواده آنان قدرداني شد  .
دبير اجرايي همايش پير غلامان آقا اباعبداله الحسين (ع) ضمن اشاره به برگزاري اين همايش پس از نماز مغرب و عشا، در حسينيه اعظم زنجان گفت : اين مراسم که در دو بخش تهيه و تدارک دهي شده بود به بخش اول آن در نوبت صبح از ساعت 9 تا 12 ظهر اجرا شد و بخش دوم آن پس از اذان مغرب و نماز در حسينيه اعظم زنجان در نوبت صبح ؛  مداحان در 3 کارگاه تخصصي با حضور اساتيد مجرب کشوري شرکت کردند به  ترتيب اولويت اين کارگاه ها اينچنين تشکيل شد .   
کارگاهي در خصوص معيارهاي عقيدتي در شعر مداحي با حضور استاد حاج علي آهي از سرپرستان خانه مداحان تهران و از پيرغلامان عزيز کشوري تشکيل شد که در اين کارگاه از مادحين اهل بيت عليهم السلام خواسته شد تا در مداحي هاي خود مباني مهم نظام اسلامي را گنجانده و از عوامل وحدت آفرين ………. خوب نظام کشور صحبت شود / دومين کارگاه / کارگاه روضه خواني بود که با حضور آقاي بنيانيان رياست حوزه هنري کشور برگزار شد و سومين کارگاه نيز با توجه به اهميت آهنگ سازي و سبک در مداحي  در اين خصوص و با حضور حاج احمد مراتب از پيشکسوتان و شاگردان تاج اصفهاني برگزار گرديد .
دهقان نيري ديبر همايش پيرغلامان ضمن اشاره به چاپ شعرهاي برگزيده و فاخر در زمينه مذهبي و توزيع آن در مراسم افزود: اين مراسم ضمن پخش زنده از شبکه هاي صده و سيماي ملي و استاني به صورت 10 برنامه بيست دقيقه اي ضبطي از مراسم و پيرغلامان از شبکه سوم سيما / پخش سه قسمتي مراسم از شبکه دوم سيما
پخش دو ميزگرد درباره سبک ها و دستگاه هاي آوايي در مداحي از شبکه هاي چهارم سيما در ايام ماه محرم پخش خواهد شد . همچنين ايشان ضمن تشکر از راديو جوان ؛ فرهنگ ؛ صدا وسيماي استاني زنجان براي پوشش اين مراسم از استانداري زنجان ؛ فرمانداري ؛ حوزه هنري / تبليغات اسلامي / رياست هيئات امناي حسينيه اعظم زنجان و همه کساني که در تدارک اين همايش سهمي بر عهده داشته تشکر کرد و از خداوند و آقا اباعبداله الحسين (ع) به آنان رحمت الهي و شفاعت راهل بيت عليه السلام را آرزو کرد .
ضمن اينکه با تشکر از پيرغلامان و مهمانان که  اين مراسم را با حضور خود نوراني کردند اظهار اميدواري کردند که سال هاي آتي اين مراسم با شکوه و برنامه ريزي بهتري بتوانند به همه اهداف خود برسد و با ايجاد يک الگوي صحيح عزاداري و الگو برداري از عزاداري مردمي و وحدت آفرين روز هشتم محرم در زنجان  از …….. مراسم عزاداري اباعبداله الحسين (ع) باشد .    

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.