پ
پ

این، یك كار دراز مدت است و بودجه عظیمی می‏خواهد. حوزه باید در آینده به این سو برود; اگر بخواهیم برای آینده برنامه‏ریزی كنیم و گسترش دهیم، باید از هم‏اكنون شروع كنیم. اینها احتیاج به یك برنامه‏ریزی درازمدت دارد. اینها مطالعات میدانی و آماری می‏خواهد كه اسم آن را گذاشتم مطالعات جامعه‏شناختی و مردم‏شناختی شیعه. این سبك مطالعات باید در حوزه نه تنها جای پا باز كند، بلكه رونق بیابد. تا این خلاهای موجود را پر كند. اگر بدون سرو صدا و با برنامه‏ریزی خوب توانستیم یك برنامه ده ساله را پیش بریم و یك جمعی را تربیت كنیم، توفیقات بسیاری خواهیم یافت. من یك روز عكسی را پشت جلد روزنامه TIMES دیدم كه قاره آفریقا را كشیده بود; شمالش را گفته بود كه مسلمان هستند; جنوبش را گفته بود مسیحی هستند. در نواحی مركزی، عكس پاپ و عكس مرحوم امام (ره) را كشیده بود كه با هم در حال رقابت‏بوند واتیكان می‏خواهد اینها را مسیحی كند و آیت الله خمینی (ره) می‏خواهد اینها را مسلمان كند. باید ببینیم كه قرن آینده این ناحیه، به اسلام تعلق دارد یا به مسیحیت. آنها قطعا برنامه‏ریزی دارند. برای 20- 30 سال آینده نیروهای تحقیقاتی آماده می‏كنند، بودجه آماده می‏كنند و تداركات لازم را می‏بینند. از طرفی، تغییرات مدیریتی برای مراكزی مثل مراكز ما و برای مطالعاتی مثل مطالعات ما، سم است. امروز این آقا می‏رود، فردا آقایی دیگر با اولویت‏هایی دیگر می‏آید; با خط مشی دیگر، با برنامه‏ریزی دیگری. این گونه مطالعات و مراكز تحقیقاتی باید به شدت از این نوسانات مدیریتی دور باشد. به همین جهت‏بنده فكر می‏كنم، هر چه از سلطه و نفوذ و آمریت افراد و مراكز رسمی و دولتی دور باشیم، به نفع ما است. برای اینكه دچار تغییرات و نوسانات مدیریتی می‏شویم و مشكلات عظیمی را برای ما به بار می‏آورد; مشكلات اخلاقی، مشكلات انسانی، مشكلات روانشناختی و مشكلات پژوهشی. شما یك محقق را به زحمت گیر می‏آورید. آن آقا می‏آید، می‏گوید این پروژه تعطیل است و شما دیگر آن محقق را برای همیشه از دست می‏دهید و این تغییر رفتارها، خسارت‏های بزرگی را به بار می‏آورد.
– تا زمانی كه یك رشته تخصصی در رابطه با شیعه‏شناسی راه بیفتد، برای طلابی كه نویسنده و اهل قلم و تحقیق هستند، چه پیشنهاد و راهكاری دارید؟
ما باید یك مجله مطالعات شیعه‏شناختی را راه بیندازیم. این مجله می‏تواند در واقع راهنمای محققینی باشد كه به این عرصه علاقه‏مندند و فی‏الجمله می‏تواند به آنها مشاوره و كمك دهد و عرصه‏هایی را معرفی كند و تحقیقات آنها را بكشاند به آن سمت و فكر می‏كنم در شرایط فعلی، بهترین كاری كه می‏توان كرد، راه‏اندازی آن مجله است. ما در صدد این كار هستیم، برای گرفتن مجوز آن هم اقدام كرده‏ایم. منتهی این احتیاج به زمان دارد. برای افرادی هم درخواست مقاله فرستادیم; مقالاتی را هم جمع كردیم و داریم زمینه‏های انتشار آن را تدارك می‏بینیم

منبع: اندیشه قم

مصاحبه با دكتر تقی زاده(مسئول مركز مطالعات شیعه‏شناسی)) .

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.